Salih Olhan • Web Tasarımı

SALİH OLHAN • WEB TASARIMI
SALİH OLHAN
MENÜ
SON YAZILAR
Edit Template
Bilge Koleji
Teklif • Detaylar

Ne yapıyorum?

Ben işlerimi tasarımı ön plana koyarak düzenliyor, ardından siteleri ilgili arama sonuçlarında en üst sıralara çıkacak şekilde optimize ediyorum. Google’ın web sitelerine güvenip üst sıralara çıkarma süreci, Google’ın kendi açıklamalarına göre altı ay sürse de, sitelerim genellikle iki ay içinde ilk beşe girmiş, altıncı ayda da birinci sıraya çıkmış oluyor.

Sitenin tasarımı ise kullanıcı deneyimine odaklanarak yapılıyor. Kısacası, benim yaptığım iş önce siteye ziyaretçi çekmek, sonra da bu ziyaretçileri istenilen hedeflere (örneğin, kayıt olmaya teşvik etmek veya sizinle iletişime geçmelerini sağlamak) yönlendirmek.

Neden ben?

Neden benimle çalışmanın size faydalı olabileceğini konusuna gelince, geçmişte beraber çalışmış olmamıza rağmen bu alanda “resmi olarak” yeni olabilirim, ancak en çok da bu sebepten her yaptığım işin muadilleri arasında en iyisi olması için uğraşıyorum. Halihazırda büyümüş ve yıllardır  kendilerini geliştirmemiş diğer şirketlerin aksine, kendi çalışmalarımda her zaman en üst düzey hizmeti sağlamak için çalışıyorum. Kendi adım ve deneyimlerimle pazarladığım bu işlerde çıkacak herhangi bir olumsuzluk, doğrudan benim kendi adıma yaptığım bir saygısızlık olacaktır. Ayrıca her siteyi bir başkasıyla konuşurken kaldıraç olarak kullandığımdan sadece sizin değil, gören herkesin beğeneceği şekilde tasarlıyor ve her zaman yapabileceğimin daha iyisini yapmayı hedefliyorum.

Ücret ve Detayları

Ücret hakkında herhangi bir değişiklik veya farklı seçenekler düşünmüyorum. “Web siteniz hazır. Gerisi için ek ücret” gibi bir anlayış benim düşünce yapımla uyuşmuyor. Yapılan işin her zaman arkasında durulması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle her site tamamlandıktan sonra da Google’ın politika değişiklikleriyle beraber güncellenmeye devam eder ve istekleriniz doğrultusunda tasarım değişiklikleri yapılır. Bunun yanında aylık KDV dahil 10.000₺ olarak belirlediğim ücret, site açılışının yıl dönümlerinde güncellenir. Ücretin içerisine dahil olan hizmetler ise şunlardır:
    • Siteye yapılacak tüm güncelleme ve eklemeler (İçerik & Tasarım)
    • Arama motoru optimizasyonu (aramalarda üst sıralara çıkmak için gereken) 
   • E-posta adresleri
   
• Hosting ve alan adı ücretleri
   • SSL Sertifikası

Yani, web sitenizin ve e-postalarınızın aylık belirlenmiş olan ücret dışında herhangi bir masrafı olmayacaktır. Bu ücreti yüksek bulabilirsiniz ve bu konuda yalnız olduğunuzu da söylemem. Ancak işbirliği yaptığımız kurumlar, web sitesi aylık olarak 1-2 müşteri getirdiği sürece bu maliyeti karşılayabildiği için karşı tarafın alabilecekleri en iyi hizmeti aldığı ve kaybeden tarafın bulunmadığı bir anlaşma oluyor.

Anlaştığımız Takdirde

Eğer olumlu dönüşte bulunursanız süreç şu şekilde ilerleyecek:
   • İlk ayın ödemesi alınacak.
   • 2 hafta içerisinde tasarım tamamlanacak.
   • Tasarımın ardından site 4 haftaya kadar yayına hazır olacak.
   • 2. ayın ödemesi site yayınlandıktan 1 ay sonra alınacak. Tasarım ve yapım süresi ekstra ücrete tabi olmayacak.
   • Yayından sonra, 2 ila 12 hafta arasında arama sonuçlarının etkileri gözükmeye başlayacak.

Eğer Anlaşma Olmazsa

Eğer ki yukarıda bahsettiklerim size uygun gelmiyorsa, mevcut web sitesi ve mail adresleri alanlarında herhangi bir değişiklik olmayacak ve şu anki haliyle devam edecek. Siz aksini istemediğiniz sürece de “bilgetls.com” alan adı bende kalmaya devam edecek, yenileme tarihi yaklaştığında size bilgi verilecek. Bunların yanında sitenin aktifliğinden emin olmak ve yeni içeriklerinizi yayınlamak dışında tasarımda veya içerikte herhangi bir büyük değişiklik olmayacak. Başka bir firmayla çalışmaya karar verirseniz, bana bildirdiğiniz takdirde sitenin mevcut durumu ve alan adınızın transferini ayarlamada yardımcı olabilirim. Bu transfer süresinde 5 günlük bir bekleme süresi bulunmakta ve transfer sonrasında siteniz ile eposta adresleriniz üçüncü tarafa bağlı olarak bir süre kapalı kalabilir.

Son Sözler

Nihai karar size ait, ancak belirtmek istediğim bazı noktalar var. Eğer bu web sitesinin size fayda sağlayacağına dair şüpheleriniz olabilir fakat inancınız yoksa beraber çalışmak sizi memnun etmeyecektir. Çünkü benim yapacaklarım veya açıklamalarım sadece sizde “E ne oldu şimdi?” sorusunu uyandıracak ve ortaya çıkan ürün büyük olasılıkla içinize sinmeyecektir. Bu yüzden iki tarafın da yararıyla değil, stresiyle sonuçlanır. Ancak eğer bahsettiklerim size erişilebilecek bir potansiyel vaad ediyorsa o potansiyeli gerçekleştirme fırsatını verirseniz ödediğiniz ücretin birkaç ay içerisinde geri dönüş sağladığını göreceksiniz. Daha ucuz bir yazılımcıyla çalışmayı tercih edebilirsiniz, ancak insanların çok daha ucuza aynı hızda araçlar olmasına rağmen prestij ve tasarımı için Porche tercih ettiklerini unutmayın. Eğer okulunuzu internette tanıtacak bir site istiyorsanız, en ucuz fiyatı verip de ücreti aldıktan sonra kaybolacak kişiler yerine sizinle aynı vizyona sahip birisiyle çalışmanız çok daha mantıklı olacaktır. Bedava diye çöpleri toplayıp evinizde sergilediğinizi sanmıyorum. Burada da aynı özeni göstereceğinize inanıyorum.

İçinize sinmeyen herhangi bir konuda sorularınızı veya düşüncelerinizi istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. En iyi şekilde yardımcı olabilmek adına elimden geleni yapacağımdan emin olabilirsiniz.

İki taraf için de en iyi sonucun gerçekleşmesi umuduyla, iyi çalışmalar dilerim.